Kamerun ve Fırsatları

Kamerun’da MUSIAD Temsilciliği aldıktan sonra bazı noktalarda bakış açım da değişti. Yeni bir elbise yeni bir ortam yeni bir aşama ve yeni tecrubeler.

Girişimcilik denilen sıfatı da kimliğime ekleyince herşey gözümde tamamen farklılaştı ve yeni yükler geldi üzerime. Herşeye ragmen bu tecrübeleri kazanıyor olmak sevindirici.

Elbette herkesin tecrübeleri farklıdır ve herkesin söyleyeceği birçok şey vardır ve onları da duymak isteriz.

Kendi adıma Kamerun hakkında birkaç şey söylemek istiyorum.

 

Kamerun :

  • CEMAC Ülkelerinin Merkez bankası olan BEAC‘ın genel merkezine ev sahipliği yapıyor
  • Okyanusa kıyısı bulunmayan bölge ülkelerinden ÇAD ve ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ için bir liman. (İnşaatına devam edilen LİMBE şehrindeki liman ile kapasite mevcutun çok üstüne taşınacak ve Kamerun’un bölgedeki önemi artacak.)
  • Bölgede siyasi istaikrarı ile meşhur barış ve huzurun hakim olduğu güvenlik problemlerinin çok yaşanmadığı bir ülke.
  • Liman şehri ve ticaretin merkezi konumunda olan Douala şehri aynı zamanda CEMAC bögesinin de ticaret merkezi olarak ön plana çıkıyor.
  • Fransızca konuşulan CEMAC bölgesinde çift anadili olan tek ülke (Fransızca ve İngilizce)
  • Yaklaşık 250 belki de daha fazla etnik grup olmasına ragmen herkesin birbirini kabul ettiği ve huzur içinde yaşadığı bir ülke.
  • Her türlü yatırım ve ticarete açık fırsatlar ülkesi.

 

Bütün bunlar ve daha bir çok pozitif noktası bulunan kamerun kesinlikle yatırım yapmaya görmeye değer güzel bir orta batı Afrika ülkesi.

Buraya iş maksadı ile gelmeyi düşünen işadamlarına da tavsiye edebileceğim bazı noktalar da ;

  • Kamerun’da alibaba vesaire gibi siteler üzerinden her türlü mamülü bulmanız mümkün ancak bir çoğu malesef sahtekarlık maksatlı verilmiş ilanlar ve aslında mevcut olmasa da sanal olarak kurulmuş binlerce şirket mevcut.
  • Eger biraz afrika tecrübeniz var ise Nijerya ile ilgili dolandırıcılık haberlerini çokca okumuşsunuzdur. Kamerun’da bu konuda Nijerya’nın küçük bir kardeşi. Güvenilir birisi ile çalışmıyor iseniz her türlü riske hazır olmanız gerekiyor ve burada yatırım yapmak maksadıyle gelen her hangi bir Türk’e sorsanız onların da muhakkak burada olmalarına rağmen acı tecrübeleri vardır.
  • Her ne kadar çift anadili olan bir ülke olsa da Fransızca ağırlıklı konuşulan bir ülke Fransızca tercümanlığı yapan birisi ile gelmeniz uygun olacaktır.

 

Elbette eğer herhangi bir konuda yardıma da ihtiyacınız olur ise size sunabileceğimiz çeşitli hizmetler hakkında bilgi almak için iletişim sayfasından da bana bir mesaj gönderebilirsiniz.

 

Kamerun’daki Türklerin sayısının artması dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *