Siyah Tenler, Renkli Kişilikler, Harika bir Kurban Bayramı

Kamerun’dan yine bayram manzarası. Türkiye’den bir gün sonra kutladık. Burada bayram benim için daha öncekilere benzemiyordu ama öncekilere nazaran çok daha iyi bir bayram oldu. Belki de bu iş için bağış yapanlara küçük görünen miktarlar burada büyük sevinçlere döndü.
IHH ve Hayrat Vakfı’ndan gönderilen para ile burada toplam 115 adet büyükbaş hayvan satın alındı ve bu alınan hayvanlar Kamerun’un çeşitli yerlerine çeşitli miktarlarda dağıtıldı. Dağıtılan bu kurban etleri de 2.000 den fazla aileye ulaştırıldı.
Bu organizasyon’un bir parçası olmak gerçekten paha biçilmez bir mutluluk verdi bana. İşte bu yönü ile bu Kurban bayramı öncekilerden çok farklı oldu.
Şimdi gelelim nasıl bir bayramdı ve burada organizasyonu yapan diğer arkadaşların hisleri nelerdi?
Yer : Bertoua, Kamerun’un doğusunda bir şehir.
Organizasyon Ekibi : Mahamat İdrissa, Mahamat Abogassi, Ramat Tom ve ben.
Arefe günü yola çıkıyoruz ve Kamerun’un harika yeşillikleri içinde kimi zaman arabamızın altı sürterek kimi zaman bulduğumuz asfaltta sizler gibi normal şekilde araba kullanarak ulaşıyoruz bölgeye. Yolculuk her nekadar yorucu olsa da o manzaraları görmek yorgunluğumu unutturdu bana.
Bu yolculuk sonrasında yorgun bir şekilde ulaşıyoruz kurban keseceğimiz şehre ve yerleşiyoruz otelimize. Bayram burada Türkiye, Sudi Arabistan gibi değil de oralardan bir gün sonra kutlandığından ertesi gün yakında bulunan Batouri’ye ziyarete gidiyoruz. Batouri’de ziyaretimiz bittikten sonra tekrardan dönüyoruz Bertoua’ya.
Sabah saat 8:30 civarında Bayram namazını kılmak için şehirdeki tüm Müslümanların birlikte namaz kılacağı alana doğru çıktık yola. Bu şehirde, daha önce görüştüğümüz ve organizasyonda bize destek veren İbrahim arkadaşımız bizim için ilk safta yer ayırmış.
Namaz için biraz erken gittiğimizden imam efendi gelene kadar tekbirler getirildi. Bu bayram namazı da daha öncekilerden çok farklı idi. Kocaman bir açık alanda herkes kendi seccadesini getiriyor ve insanlar saf tutuyorlar ve aşağıdaki gibi harika bir manzara çıkıyor ortaya .

Bayram namazını kıldıktan sonra İlk kurbanların kesileceği alana gidiyoruz ve kesim işlemi bittikten beyaz olmaktan kaynaklanan yoğun ilgi ile muhatap oluyorum. 🙂 İnsanlar benimle fotoğraf çektirmek istiyorlar ve kırmıyoruz onları. Aynı zamanda orada hazır bulunan Kamerun’dan basın mensupları da röportaj yapmak istiyorlar onları da kırmıyoruz. IHH’nın buradaki organizasyonun yanında Dünya’da 125 ülkeye bu yardımları bu gün ulaştırdığından bahsediyoruz ve Kurban ne demek o konuda kısa bir konuşma yapıyoruz orada.

Buradaki işimiz bittikten sonra diğer bir şehir olan Garoua Boulai şehrine doğru yola çıkıyoruz. Ancak buraya kadar bize eşlik eden şoför arkadaşımızı ve arabasını burada bırakmak durumunda kalıyoruz çünkü yolun bundan sonrası bir taksi için uygun değil. Bu yüzden Douala’daki arkadaşlarımızdan Abdunnasır’ın büyük arabası ile kardeşi bizi Garoua Bolai’a götürüyor.

Garoua Boulai’da da Bertoua’da olduğu gibi ilgi ile karşılanıyoruz ve işte Garoua Boulai’dan kalan hatıra fotoğrafları.

Garoua Boulai’a giderken arabasını kullandığımız Abdunnasır arkadaşımıza daha önceden söz verdiğimiz gibi oraya ulaştığımızda anne babasını da ziyaret ettik. Burada da bizi çok sıcak bir şekilde karşıladılar.

Buraya kadar olan kısım sadecce bizim organizasyon ile ilgili olan kısım idi.

Eve döndüğümüzde diğer arkadaşlara sorduğumda onlar da bu işten ne kadar zevk aldıklarını kendileri söylediler.

Abakar Tom : Kurban işini Douala şehrinde Hayrat Vakfı için  organize eden arkadaşımız. Her ne kadar harika bir Kurban bayramı olsa da burada bazı problemler ile karşılaşmışlar. Kurbanları kesmek için kontrol etmesi gereken veterinerler gelmediğinden Kurbanlıkları alıp kesim yerine götürmüşler ve orada hayvanları kestikten sonra ortaya çıkan veteriner ekibi arakdaşlar’ın işine engel olmaya çalışmış ancak Allah’a şükür ki halletmişler ve burada da organizasyonda bir problem çıkmamış.

Diğer bir yer Mokolu, organizasyon sorumlusu arkadaş Ousman.

Ousman da Kuzey’de bulunan Mokolu şehrinden döndükten sonra onunla da konuştum. Diyor ki :

Insanların mutluluğunu görmek ve bu mutluluga sebep olan organizasyonun bir parçası olmak harika bir duygu. İnsanlar O kadar sevindiler ki bu iş ile ilgili kim var ise hepsine çokca dualar ettiler.  Allah’a şükür ben de bu işte yer aldım. Teşekkür ediyoruz sizlere.

İşte böyle bir bayramdı bizimkisi burada. Siyah tenler altında renkli kişilikler. Türkiye’deki kardeşlerinin kendilerini unutmamasından dolayı duyulan sevinçler. Bu sevinçten kaynaklanan samimi dualar.  Allah kurbanlarımızı kabul etsin.

Böyle harika bir bayramı bana yaşamayı nasip ettiği için rabbime hadsiz şükürler olsun. Nice yeni kurbanlara İnşallah.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *