İyilik yap denize at, Balık bilmezse Hâlık bilir

Bu gunku yazı bir yıllık tecrubelerim içinde en gariplerinden birisi hakkında.

Hikaye şöyle:

Türkiye’den bir vatandaşımız Kamerun’a gelmeye niyet eder ve Muslim arkadaşımızın Turkiye’deki bir arkadaşı vasıtasıyla gelir. Geldiğinde de Muslim arkadaşımız abi böyle böyle birisi var yardım edebilir miyiz diye rica eder. E biz de burada bostan korkuluğu değiliz. Memeleketimizden bir iş adamı Kamerun’a geliyor ve bizden yardım talebi var ne yapmalı acaba? diye tereddüt dahi etmeden elbette dedik neden olmasın yardımcı olalım.

Arkadaş geldi bir iki gun otelde kaldı ve işi ile ilgili burada bazı yerlere götürdük.

Bir de kendisinin internetten bulduğu ve buraya gelen çoğu iş adamının yaptığı gibi AliBaba.com kaynaklı bazı kişilere de ulaşmaya çalıştıysak da ulaşamadık. Ulaşsak da alakasız üç kağıtçılardı 🙂

Bu sitede nerdeyse her alanda Kamerun’dan birilerini bulmak mumkun. Aman dikkat. Eger AliBaba’dan bulduğunuz bazı kişiler var ise ve eger o kişiler Free Member yani ücretsiz üyeler ise uzak durmak gerek 🙂 ama malesef tecrube ile sabit bu site vasıtasıyla gelen ve geldiğinde umduğunu bulamayan çok kişi tanıdık.

Her neyse hikayemize dönelim. 🙂

Bu iş adamı ile iş arkadaşım Adam Bia ilgilendi kendisi Kamerun’lu, Turkçe konuşabiliyor ve çevresi de maşallah bayagı geniş. Daha sonra bu iş adamı gezilerinde Kamerun’da bir ışık gördü herhalde ki bizimle ortak iş yapma teklif etti. ancak teklifinin eksileri daha fazla olduğu için  biz iş teklifini kabul etmedik.

Bu arkadaşı bir süre de evimizde misafir ettik ve bizim iş teklifini kabul etmememizden herhalde ki kendisi otele gitmek istediğini söyledi. Yanımızdan ayrıldı ancak vize süresi dolmuştu ve son olarak Adam Bia kendisine burada oturma izni alabilmesi için bir arkadaşı vasıtasıyla yardım etti.

Yanımızdan ayrıldıktan sonra ögrendik ki bir Senegal’li ile işbirliği yapmak ve burada onunla ortak iş yapmak niyetine girmiş ve hatta niyetin ötesinde işbirliğine de başlamış.

Burada malesef güven hissimi tamamen kaybettiğimden kendisi hakkında endişelendim. İnşallah hakkında hayırlısıdır ve başına birşey gelmez diye de dua ettim kendisi için. Arada bir nasıl gidiyor diye sormak için arasam da  telefonda nedense kısa ve belirsiz konuşuyordu. En son görüşmemizde de Kuzey bölge’ye Maroua, Garoua vs gidip oralarda gezmek istediğini ve eger oradan birşey çıkmaz ise de dönmek niyetinde olduğunu söyledi.

Dün de arkadaşım Adam Bia dedi ki sizin Turk …. aradı Maroua’da vize süresi dolduğu için nezarete almışlar. Ve bu arkadaş Adam Bia’ya da agzına geleni söylemiş. Siz bana nasıl sahte evrak verirsiniz vs vs. ancak ortada bir sahtelik yok bize danışmadan burayı da sanki yıllardır biliyor gibi aldığı bir fotokopi kagıt ile yolculuk yapmaya kalkmış ve elbette orada hava alanında Polisler yakalmışlar. Duyduğum kadarıyla orada da polislere ters davranmış vs ve Buyuk elçiliğe bir şekilde haber gitmiş.

Buyuk Elçilik de bir süredir Maroua’da bulunan ve orada tanıdıkları olan bir Turk arkadaşa ulaşmış ve kendisine yardımcı olmasını istemişler.  Murat arkadaşımız da orada kendi işlerini bırakıp yardımcı olmaya gittiğinde karşılaştığı tepki. “Sen niye geliyorsun ki beni zaten büyükelçilik çıkaracaktı” Bu duruma sinirlenen Murat abi, arkadaşı çıkardıktan sonra bırakıp gitmiş. Şu anda iş yapmak için gelen iş adamımız nerededir bilmiyorum ama bu tecrubeyi yaşamış olmaktan da memnunum 🙂

Hulasa, biz ettiğimiz tüm yardımları bir kalemde silebilecek ve üstüne üstlük de fırça atma cüretini de gösterebilecek yanlış adama yardım etmişiz.

Ne yapalım atalar doğru demiş “İyilik yap denize at. Balık bilmezse Hâlık bilir” 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *