Bir Çok Dosyanın Adını Tek Seferde Değiştirme (Windows XP)

İhtiyaçtan doğan diğer bir araştırmanın meyvesi. “Tek seferde birçok dosyanın adını bir seri içerisinde sıralı şekilde değiştirmek”… Bunun gibi bir şeye hiç ihtiyacınız oldu mu bilmiyorum. Eğer olmuş ise aradığınız çözüm işte bu yazıda ve yapılması gerekenler de çok basit. Bazı programlar da varmış bunu yapan ama eğer ihtiyacınız en basit seviyede ise programlar ile uğraşıp bilgisayarınızı hantallaştırmaya hiç gerek yok diye düşünüyorum.

  • İsmini değiştirmek istediğiniz dosyaları seçin. (CTRL ya da SHIFT tuşlarını kullanarak tek seferde bir çok dosya seçebilirsiniz. Tümünü seçmek istiyor iseniz CTRL + A tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir.)
  • İlk dosyanın üzerinde sağ tuşa tıklayarak menüden “Yeniden Adlandır” seçeneğini tıklayın. (F2 Tuşuna basmanız da kısayoldan aynı işlemi gerçekleştirecektir.)
  • Sadece ilk dosya seçilmiş olarak gözükecektir (bir problem yok devam edin seçtiğiniz dosyalar hala seçili aslında)ve dosyanın ismini istediğiniz gibi değiştirin. Dosya uzantısı sabit kalacaktır.
  • ENTER Tuşuna bastığınızda dosyalarınız Dosya(1), Dosya(2) v.s. … şeklinde isimlendirilecektir.

Not: Eğer “Bilinen Dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğini pasif halde tutuyor iseniz dosya ismini değiştirirken dosya uzantısına (.doc, .docx, .jpg, .mpeg vs…) dokunmayın.

Kısa Yollar :

 

CTRL + A : Tümünü Seçmek için kullanacağınız tuş kombinasyonu, nerede ise her yerde geçerlidir.)

F2 : Windows XP de Dosya seçili iken basar iseniz Dosya ismini değiştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *